Барај
По цели 18 месеци, високата мода донесе неверојатна возбуда во Париз
БЛОГ

По цели 18 месеци, високата мода донесе неверојатна возбуда во Париз

 

Речиси 18 месеци од последната недела на Висока мода во Париз, возбудата во овој град од 5-ти до 8-ми јули е на највисоко можно ниво како резултат на првите шоуа со физичко присуство после толку време поминато во пандемија.

 

Иако веројатно онлајн ревиите сè уште ќе бидат случај поради новата ситуација со пандемијата, сепак, и повеќе од возбудливо беше тоа што на едно место, во најубавиот град на светот видовме толку многу прекрасни луѓе и уште поубави ревии на некои од најпознатите модни брендови.

 

Од 1945- тата година па наваму, Неделата на висока мода важи за едно од највозбудливите модни шоуа воопшто во модниот свет, а оваа година е можеби една од најдобрите досега.

 

 

 

 

 

 

 

 

Некои од највозбудливите моменти на годинешната Недела на висока мода се враќањето на Баленсијага на пистата, како и соработката на Жан Пол Готје со Сакаи, нешто на што нивните фанови се радуваат од најавата во март 2020 година.

 

Очекувано, на ревиите што досега се случија се појавија некои од најголемите ѕвезди и музи на дизајнерите како Бела Хадид, Џенифер Лоренс, Амбер Валета, Кејти Пери и Орландо Блум и уште многу други.

 

Највпечатливи, дефинитивно беа ревиите на најголемите: Шанел, Диор, Скјапарели и Армани. Сосема очекувано, по речиси година и половина, дизајнерите на модните куќи прикажаа колекции кои беа љубов на прв поглед, совршени кроеви на кои како да подзаборавивме, материјали кои едвај чекавме да ги видиме и бајковити модели во најубавите бои што можете да ги замислите.

 

 

Иако на секоја од ревиите беше „протнат“ по некој тренд, сепак, изработката и моделите неодоливо потсетуваа на најубавите времиња во Париз кога сите се вртеа по стилските дами на улица благодарение на нивниот луксузен и секогаш одмерен изглед.

Секако, ова не можеме да го очекуваме од Скјапарели и Џамбатиста Вали чии модели само тие знаат да ги изведат, но секогаш да изгледаат ултра уникатно, впечатливо и совршено за на црвениот килим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Инспирирана од уникатно украсените ѕидови во Palazzo Colonna во Рим, Марија Грација Кјури прикажа уште една бајковита колекција која севкупно, личеше на неверојатен перформанс со парчиња какви што само таа знае да направи.

Уште едно од највпечатливите шоуа оваа година беше она на Вирџил Аблоу за Off-White на кое се појавија некои од неговите најпознати пријателки и реално, ревијата беше и повеќе од одлична во рамки на она што тој знае да го направи како дизајнер години наназад.

Низ текстот ќе ги видите најубавите парчиња на кои досега бевме сведоци во рамки на Неделата на висока мода, а кои се вистинско уживање оваа среда.

 

 

07.07.2021.

Остави коментар

Trenutno nema komentara

Слични статии

28.
Sep.
2021.
БЛОГ
Во неколку наврати говоревме за есенцијалните парчиња облека за оваа есен, па и воопшто, за вистинските класици што секоја дама треба да ги има во плакарот.
27.
Sep.
2021.
БЛОГ
Без разлика на тоа што мислењата за Војвотката од Сасекс, Меган Маркл сè уште се поделени, никој не може да говори негативно за нејзиниот стил.
22.
Sep.
2021.
БЛОГ
„Семејство. Некои велат дека е традиција, ние сакаме да велиме дека се корени. Оние кои остануваат силни и здружени. Место каде сите се поддржуваат. Ме...
21.
Sep.
2021.
БЛОГ
Меѓу другото, лондонските улици на најшармантен можен начин ги најавија трендовите за следната пролет на кои толку многу им се радуваме.
20.
Sep.
2021.
БЛОГ
Чизмите се избор број еден кога е во прашање студената сезона, па иако септември, модните брендови понудија навистина сериозен избор за сезонава што следи.
14.
Sep.
2021.
БЛОГ
Откако добро нè подготвија за она што можеме да го очекуваме од вечерта, сите омилени ѕвезди во моментов се појавија на најдолгоочекуваниот настан во ...
13.
Sep.
2021.
БЛОГ
За среќа, се чини целиот настан го „извади“ единствената Џенифер Лопез која на сцената се појави како изненадување за да и ја додели наградата на...
10.
Sep.
2021.
БЛОГ
Кога говориме за модни детали, веројатно прво нешто што ви паѓа на ум се дефинитивно чантите кои од сезона во сезона стануваат сè подобри.
09.
Sep.
2021.
БЛОГ
Веројатно Hugo Boss е еден од најсофистицираните брендови во нашата групација во чии совршени парчиња нашите клиенти уживаат долги години, па сакајќи да им с...
07.
Sep.
2021.
БЛОГ
Од неодамна на нашата групација и се придружи уште еден исклучително популарен бренд, кој години наназад важи за еден од омилените на девојките.